Fundacja Pasje w 2020 roku złożyła wniosek o dofinansowanie projektu EduArt ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+ jako partner kreatywny. Projekt EduArt został rozpatrzony pozytywnie :
- Projekt międzynarodowy, w którym będą uczestniczyć 4 państwa: Austria, Niemcy, Polska i Włochy. Realizacja planowana jest na okres 2 lat od maja 2021. Realizacja projektu planowana jest w partnerstwie z firmą edukacyjną ATJ Lingwista sp. z o.o.. Cel projektu to opracowanie innowacyjnych metod nauczania dorosłych przy pomocy sztuki i aktorstwa.
Fundacja Pasje w roku 2016 realizowała projekt, na które dostałą dofinansowanie:
- w okresie październik – grudzień 2016 r. realizacja projektu „Wspólne kolędowanie”, a w z zw. z podpisaniem umowy z PFRON serdecznie zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne i ich otoczenie z województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego oraz warmińsko -mazurskiego do wzięcia udziału w spotkaniach wigilijnych, które zostaną zorganizowane w Warszawie, Mielnie i Orzyszu. (więcej informacji w zakładce Kim jesteśmy/ Aktualnie realizowane projekty i działania)
Fundacja Pasje w latach 2007-2015 z sukcesem zrealizowała i wzięła udział w realizacji kilku projektów i zadań publicznych w ramach EFS oraz ze środków PFRON, działania i podziałania:
- ramach środków PFRON „Dobry punkt ON – poradnictwo prawne i socjalne dla dorosłych osób niepełnosprawnych”, zasięg ogólnopolski w ramach którego udzielono około 680 porad dla 360 osób niepełnosprawnych i ich otoczenia.
- w ramach EFS działanie i poddziałanie 9.6.2 „Kompetencje ICT kluczem do sukcesu” gdzie przeszkolono 120 osób z zakresu ECDL START i CORE i przeprowadzono egzaminy, których wynikiem było otrzymanie europejskiego certyfikatu umiejętności komputerowych ECDL
- w ramach EFS działanie 7.4 „Sięgnij z nami po sukces” gdzie udzielono pomoc w zakresie poradnictwa zawodowego, psychologicznego, pośrednictwa pracy, szkoleniowego (szkolenie zawodowe o niezwykle szerokim zakresie) a także pomoc w postaci 6 miesięcznych staży dla ok 50 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo z obszaru woj. mazowieckiego, gminy Marki i Ząbki.
- w ramach EFS działanie i poddziałanie 7.2.1 „Kobieta aktywna kobietą sukcesu”, udzielono szerokiego wsparcia (doradztwo zawodowe, psychologiczne, pośrednictwo pracy, warsztaty aktywizacji zawodowej, szkolenia, staże) 120 kobietom z obszaru województwa mazowieckiego w zakresie ich powrotu na rynek pracy po przerwie zw. z urodzeniem/ wychowaniem dziecka.
- w ramach EFS działanie i poddziałanie 8.1.1 „Projektownia – akademia projektantów mebli”, gdzie udzielono wsparcia 60 osobom bezrobotnym i nieaktywnym zawodowo z obszaru woj. mazowieckiego w zakresie szkoleń z projektowania mebli.
- w ramach EFS działanie 6.2 „Szkoła przedsiębiorczości – projekt dla mieszkańców Mazowsza zamierzających otworzyć własną działalność gospodarczą”, gdzie udzielono wsparcia w postaci grantów na otworzenie działalności w wysokości 40 tys. zł. dla z ciekawymi pomysłami na otworzenie działalności gospodarczej.
- w ramach projektu systemowego dla PCPR-ów zadanie związane z aktywizacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych
Poza projektami Fundacja w okresie swojej działalność zorganizowała i wzięła udział w kilku ważnych imprezach:
- listopad 2014 r. przygotowaliśmy imprezę „Bezpieczeństwo idzie w ruch!”, zorganizowaną 15 listopada w Arkadii z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w tym roku obchodzonego 16 listopada. Poprzez wspólną zabawę i edukację o zagrożeniach, wyzwaniach i obowiązkach na drodze opowiedzieli przedstawiciele instytucji państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Policji, zarządców dróg, służb ratowniczych, eksperci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Wypowiedziały się też środowiska zajmujące się pomocą poszkodowanym w wypadkach drogowych – jak i dlaczego należy pomagać. Współdziałanie podmiotów z zakresu inżynierii, edukacji, nadzoru oraz ratownictwa umożliwiło odwiedzającym zapoznanie się ze szczegółowymi działaniami instytucji odpowiedzialnych za realizację tych zadań.
Przewidzieliśmy szereg atrakcji min.: pokazy ratownictwa medycznego, ćwiczenia z trenażerem czasu reakcji, symulacje wypadków samochodowych, a dla najmłodszych konkurs mody odblaskowej, szpital dla pluszaków, w którym dzieci przekonały się, że i one mogą ratować ofiary wypadków oraz kącik plastyczny.
Dobrą muzyką i energią podzieliła się z wszystkimi Monika Kuszyńska – piosenkarka i Ambasadorka wydarzenia, której karierę artystyczną przerwał kilka lat temu tragiczny w skutkach wypadek samochodowy.
Szczegóły na stronach:
www.krbrd.gov.pl – Włącz Myślenie
www.fundacjamarszzebry.pl – Fundacja Marsz Zebry
www.anikar.pl – Fundacja Anikar
- wrzesień 2013 r. pierwszy raz członkowie Fundacji Pasje wzięli udział w ciekawym wydarzeniu pod nazwą Warszawski Korowód Integracyjny. Jest to cykliczna impreza plenerowa i wyjątkowa inicjatywa pozwalająca skupić w jednym miejscu wiele różnych podmiotów zajmujących się działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych.
Park Sowińskiego tętnił tego dnia życiem. Wypełniony stoiskami z kolorowym rękodziełem, rozbrzmiewający muzyką. Odbyły się prezentacje sprzętu rehabilitacyjnego i samochodów dla niepełnosprawnych. Instytucje publiczne i organizacje pozarządowe zaprezentowały oferty dotyczące aktywizacji społeczno – zawodowej, a także zdrowia i profilaktyki zdrowotnej osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Na spotkaniu nie zabrakło także atrakcji sportowych: turniej piłki nożnej, pokazy szermierki na wózkach, konkurs przeciągania liny i konkurs rzutów piłką lekarską. Wydarzeniem artystycznym był koncert Kapeli Czerniakowskiej.
W Warszawie mieszka ok. 200 tys. osób niepełnosprawnych. Korowód jest okazją do integracji środowiska niepełnosprawnych, poznanie ich problemów, barier, ale także do ujrzenia ich potencjału.
Doskonałym podsumowaniem mogą być słowa Pani Hanny Gronkiewicz-Walz, Prezydent Warszawy, wypowiedziane podczas tego spotkania:
„Każdy z nas ma do zaoferowania innym swoje zdolności, które warto odkryć i rozwijać. Na osoby z niepełnosprawnością chcemy patrzeć właśnie przez pryzmat tego, co mogą dać innym, ale także sobie. To spotkanie ma na celu uświadomienie, jak osoby niepełnosprawne mogą realizować swoje hobby, podejmować pracę, jak twórczo i konstruktywnie spędzać czas, a także jak wszyscy możemy im w tym skutecznie pomagać.”
Organizatorami imprezy sfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego byli: Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie i Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.
- czerwiec 2013 r. w samo południe na Mariensztacie ruszył Bazar Bezpieczeństwa. Mimo piknikowo – rodzinnej atmosfery działy się tam sprawy wielkie i poważne, bo związane z tym, z czym wciąż nie radzimy sobie na polskich drogach. Na dwie godziny rynek został zamieniony w Hyde Park Bezpieczeństwa – miejsce, gdzie każdy mógł wykrzyczeć swoje przemyślenia na temat bezpieczeństwa drogowego. Z opiniami skonfrontowali się przedstawiciele instytucji państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Policji, zarządców dróg, służb ratowniczych, dziennikarze i eksperci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Wypowiedziały się też środowiska zajmujące się pomocą poszkodowanym w wypadkach drogowych – jak i dlaczego należy pomagać takim osobom.
Głosy uczestników mariensztackiego Hyde Parku zostały zapisane na trzech wielkich białych tablicach bezpieczeństwa zbudowanych specjalnie na ten czas. Przemyślenia te staną się kanwą listu otwartego do władz najwyższego szczebla, środowisk decyzyjnych zajmujących się bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz mediów.
Na Bazarze działał pluszakowy szpital, w którym dzieci przekonały się, że i one mogą ratować ofiary wypadków. Poza tym kabarety, mimowie i konkursy z nagrodami, wszystko w służbie ratowania życia na drogach.
Bazar Bezpieczeństwa to akcja, którą nasza fundacja zorganizowała wspólnie z dwiema innymi organizacjami: Fundacją Marsz Zebry oraz Fundacją Anikar. W ten sposób zawiązana została koalicja na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, pod patronatem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Celem jest podniesienie jakości debaty w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jaka nieustannie toczy się w mediach i włączenie w dyskusję ofiar poszkodowanych w wypadkach drogowych, tak aby ich głos również został usłyszany.
Dodatkowo przedstawiciele fundacji oraz jej podopieczni byli nie jednokrotnie gościem różnych telewizji i programów, w tym także śniadaniowych oraz brali udział w programach radiowych różnych rozgłośni.
Fundacja stara się wspierać aktywną integrację
mając na uwadze wszystkie osoby niepełnosprawne
ze szczególnym ukierunkowaniem
na osoby poszkodowane wypadkach komunikacyjnych.